Nepakartojamą aromatą ir gydomųjų savybių turi miškų, laukų ir pievų augalų arbata. Ilgam tokios arbatos gamybos receptas buvo pamirštas. Tačiau pastaruoju metu vis labiau pradedama vertinti ekologiški, rankų darbo ir savos gamybos produktai. Daug kas gamina arbatą iš liepžiedžių, aviečių, čiobrelių, tačiau paprastai ji būna be kvapo ir skonio, labiau panašesnė į vaistus negu į arbatą. Gal todėl ir geriame liepžiedžių ar aviečių arbatą tik peršalus.
O kuo dar galime pagardinti mums įprastas vaistažolių arbatas? Taigi naminei arbatai tinka aviečių, žemuogių ir geruogių lapai, liepos ir obelų žiedai, spanguolių, bruknių ir mėlynių lapai.
Arbatžolės bus aromatingesnės, jei įdėsite apelsinų ar citrinų žievelės. Žinoma, sveikesnis būdas pagardinti arbatas yra orkaitėje džiovintos naminių obuolių žievelės ar įvairios uogos, o ne parduotuvėje pirkti vaisiai.
Kokybiškai arbatai paruošti arbatžolių lapus reiktų fermentuoti. Kaip tai atlikti? Pirmiausia surinkti arbatžolių lapai išskleisdžami pavėsyje apie 5 cm sluoksniu ir laikomi parą, kol suminkštėja. Po to suvytę lapai sukami tarp delnų, kol pasirodo skystis. Taip susukti lapai sudedami į dėžutę apie 5 cm sluoksniu, uždengiami šlapiu audiniu ir taip laikomi šiltoje patalpoje apie 8 valandas. Fermentuoti lapai džiovinami apie 45 minutes 100 lapsnių temperatūros orkaitėje. Taip paruošti lapai susmulkinami ir supilami į sandarius indelius.